Kuchnia meksykańska - podstawowe produkty, charakterystyka, przepisy

Kuchnia meksykańska to jedna z najstarszych i najbardziej skomplikowanych kuchni świata, która gwarantuje doznania smakowe na najwyższym poziomie. Kuchnia ta tanowi bogactwo tradycji, która silnie wpływa na smaki dań, jakie panują w tej części świata. Radość, otwartość, kolory, zapachy, celebrowanie nie tylko świąt, ale i całego życia – to charakterystyczne cechy ludności zamieszkującej Meksyk, które przekładają się również na smak meksykańskich dań. Kraj jest znany na całym świecie, dzięki wspaniałemu malarstwu Fridy Kahlo, tequili, fascynującej kulturze ludowej oraz charakterystycznemu sombrero, jednak przede wszystkim dzięki przepysznej kuchni. Warto pamiętać, że kuchnia meksykańska potrafi zaskoczyć nie tylko poziomem ostrości dań. Przekonaj się razem z nami, że Meksyk nie tylko burritem stoi!

Meksyk to kulinarne niebo! W końcu nie bez powodu kuchnia ta nazywana jest jedną z najlepszych na świecie a w 2010 r. została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wszystko tutaj jest świeże, kolorowe i bardzo aromatyczne. Miejskie targi i ryneczki przepełnione są egzotycznymi owocami i warzywami, które urzekają przyjemną wonią i wyjątkowym smakiem. Meksykański restauracje już z daleka kuszą cudownym jedzeniem, a w głośnych i zatłoczonych barach leje się mezcal, tequila i piwo przy akompaniamencie energicznej muzyki ludowej. Choć kuchnia wydaj się skomplikowane to tak naprawdę Meksykanie nie utrudniają sobie życia. Otóż gotują z pasją, ale używają do tego najprostszych składników. Skąd więc ten wyjątkowy status? Chodzi o umiejętność łączenia smaków i przypraw – jak np. wielu, wielu odmian chili – przypominające alchemię. Przy bogactwie przypraw kuchni meksykańskiej, nasze rodzime doprawianie nie wydaje się wielką sztuką.

Podstawowe produkty
Kuchnia meksykańska kojarzona jest głównie z papryką, chili, fasolą czy pysznymi tortillami. Jest ciekawa i bardzo bogata w smaki, przez zastosowanie rozmaitych przypraw, które każdemu daniu nadają wyjątkowy, charakterystyczny smak. Warto jednak wiedzieć, że smak prawdziwego Meksyku określa kuchnia, na której kształt mieli wpływ Indianie zamieszkujący tamte tereny oraz hiszpańscy konkwistadorzy. Podstawowe składniki, jakie wyróżniają kuchnię meksykańską to papryka (wiele, wiele różnych odmian), kukurydza oraz rośliny strączkowe (fasole w ok. 20 odmianach). Na podstawie tych składników powstaje bardzo szeroka gama potraw, zaskakująca swą różnorodnością smaków i przysparzająca wielu doznań kulinarnych smakoszom. Pierwsi Indianie, którzy zapoczątkowali tradycję znanej nam kuchni meksykańskiej, przykładali wielką wagę do samego procesu gotowaniu. Kukurydza do dziś stanowi podstawę dla wielu dań. Dawniej składnik ten był przygotowywany w tradycyjny sposób poprzez moczenie ziaren w ługu wypłukanym z popiołu drzewnego. Taki sposób przygotowywania zwiększa wartość odżywczą kukurydzy, poprzez łatwiejszy dostęp do aminokwasów, a także sprawia, że sam produkt posiada wyrazisty i charakterystyczny smak. Bazą do większości potraw kuchni meksykańskiej jest tzw. „masa nixtamalera”, która powstaje w specjalnym procesie kulinarnym, polegającym na gotowaniu ziaren kukurydzy.

Charakterystyka
Dania kuchni meksykańskiej odznaczają się wyrazistym, intensywnym i często mocno pikantnym smakiem. Wśród przypraw króluje tu oczywiści chilli, dodawane niemalże do każdego dania. Co ciekawe w połączeniu z czekoladą często występuje także w deserach. Zaraz po chili najważniejszą przyprawą Meksyku jest czosnek, który występuje tu pod różną postacią: świeży, sproszkowany lub marynowany. Meksykanie równie chętnie korzystają z kminku, oregano i kolendry oraz gorzkiego kakao.

Przepis – chili con carne
Jest to tradycyjna potrawa kuchni meksykańskiej. Do przygotowania będziemy potrzebować: 500 g mielonej wołowiny, ½ gorącej kawy, ½ gorącego bulionu, łyżkę sosu sojowego, cebulę, oleju, puszki pomidorów, puszki czerwonej fasoli, puszki kukurydzy, czerwonej papryki, ostrej papryki, oregano, mielonego kminku, cynamonu, soli i pieprzu. Na oleju podsmażamy pokrojoną cebulę i dodajemy do niej mięso. Po podsmażeniu dodajemy kawę, bulion, sos sojowy, a następnie zagotowujemy oraz dodajemy przyprawy i wszystko mieszamy. Następnie dodajemy pomidory, kukurydzę, fasolę i znów zagotowujemy. Pokrojoną paprykę wrzucamy do całości i gotujemy na małym ogniu przez około 40 minut.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 649 574

E-mail: kontakt@egzotycznaturystyka.pl

Marzy Ci się wycieczka w egzotyczne miejsca świata? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wyjazdów do krajów azjatyckich i nie tylko. Zapraszamy!