Kuchnia orientalna to potoczne określenie kilku kuchni, do których zalicza się kuchnię japońską, kuchnię chińską i kuchnię wietnamską. Najważniejsze jest jednak to, że kuchnia orientalna czy też azjatycka jest bardzo zdrowa i smaczna. Mieszkańcy tych rejonów właśnie dzięki swojej kuchni zawdzięczają brak nadwagi czy chorób cywilizacyjnych. W czym tkwi sekret? W świeżych składnikach i wyjątkowym smaku, który często trudno nam odtworzyć w domowym zaciszu.
Co charakteryzuje kuchnię orientalną? Dieta ta składa się przede wszystkim z nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak olej sezamowy czy olej sojowy, ryb morskich, drobiu, warzyw oraz owoców. Raczej unika się jedzenia czerwonego mięsa, nabiału, jak również słodyczy. Podstawowym składnikiem każdego posiłku są warzywa – nie przetworzone, tylko świeże. Jeśli są przyrządzane na ciepło to na ogół tylko na parze bądź w woku, dzięki czemu tracą mało wartości odżywczych. Na azjatyckich stołach znajdziemy też soję w każdej postaci. Produkty sojowe, jak tofu, tempeh czy pasta miso to bardzo często wykorzystywane dodatki, które wkomponowywane są w sałatki, zupy, dania obiadowe oraz desery. Oczywiście najważniejszy jest ryż – bardzo zdrowy i odżywczy oraz lekko strawny. Przyrządza się go na wiele sposobów, co sprawia że nigdy się nie nudzi w kuchni orientalnej. Przyprawy w daniach azjatyckich to przede wszystkim imbir, chili oraz kolendra, które nadają im charakterystyczny smak i zapach.
Kuchenna filozofia
Należy podkreślić, że kuchnia łączy się nierozerwalnie z każdą dziedziną życia w krajach azjatyckich, ich filozofią i medycyną naturalną. Co ciekawe, sztuka gotowania jest często stawiana na równi ze sztuka teatralną, czy muzyką. Chińczycy np. wierzą, że jedzenie to nie tylko potrzeba, ale również przyjemność, która zapewnia zdrowie i harmonię, spokój ducha oraz długowieczność. Ich zdaniem w każdej porze roku należy jeść tylko to, co jest dostępne w danym obszarze klimatycznym i co można przechować w naturalnych warunkach. Oznacza to, że jedzenie zimą dużej ilości szklarniowych pomidorów, ogórków czy owoców tropikalnych powoduje wysłanie do naszego organizmu fałszywego sygnału, aby zaczął się wychładzać. Produkty te zawierają bowiem duże ilości potasu, który według zasad medycyny orientalnej posiada właściwości wychładzające. Termoregulacja naszego organizmu zaczyna wówczas źle działać, co oznacza, że otwierają się pory skóry, pocimy się, a organizm zamiast zatrzymywać ciepło zaczyna wydzielać je na zewnątrz. Zwiększa się przez to ryzyko przeziębień i zachorowań. W kuchni orientalnej przywiązuję się również dużą wagę do natury pożywienia. Otóż poszczególne smaki można przyporządkować odpowiednim narządom człowieka. Oznacza to, że zjadając konkretny produkt możemy wpływać na osłabiony organ na przykład zielony ogórek działa dobrze na wątrobę i jelita, czerwony pomidor na serce i ciśnienie krwi, a biała cebula na płuca.
Niezbędnik kuchenny
Do przyrządzenie dań kuchni orientalnej będziemy potrzebować kilku rzeczy. Absolutną podstawą jest wok czyli półkolista patelnia z wysokimi ściankami bocznymi. Pozwala gotować, smażyć, dusić oraz frytować. Naczynie to bardzo szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło po całej swojej powierzchni. Równie przydatny będzie tasak kuchenny służący do rozdrabniania wszelkich składników. Przyda się też kosz do gotowania na parze, a uważający na kalorie powinni skusić się na zakup garnka chi-go, czyli okrągłego naczynia glinianego z pokrywką, którego dno jest na środku uformowane w zwężający się ku górze komin z otwartym czubkiem. W garnku takim można przyrządzić danie bez dodatku tłuszczu. Kiedy już nasza dania będą gotowe, nie możemy zapomnieć o pałeczkach, ceramicznych łyżkach do zupy i miseczkach.
Zasada pięciu smaków
Osiągnięcie odpowiedniego smaku kuchni orientalnej jest dla Polaków trudne, ponieważ są to bardzo odmienne smaki, które na dodatek trzeba odpowiednio zrównoważyć. Dodatkowo ze względu na odmienność dostępnych składników i przypraw każde państwo i region państw orientalnych wykształcił sobie inne smaki i zasady żywienia. Ogólnie jednak kuchnię orientalną definiuje 5 fundamentalnych smaków: słodki, kwaśny, gorzki, słony i cierpki. Bardzo ważne jest to, aby zachować między nimi równowagę.
Polecamy
Najnowsze
Dominikana – karaibska perła pełna słońca i rytmów
Dominikana to kraj, który kojarzy się z rajskimi plażami, turkusowym morzem i gorącymi rytmami merengue oraz bachaty. Położona na wyspie... [...]