Aromatyczna kuchnia marokańska

Kuchnia marokańska to z pewnością niepowtarzalne smaki. Najbardziej tradycyjnej potrawy pochodzą od Berberów, choć inne ludy zamieszkujące Maroko i nie tylko miały znaczny wpływ na tutejsze gotowanie. Należy od razu zaznaczyć, że Marokańczycy jedzą spore ilości mięsa, jednak z wyjątkiem wieprzowiny. Króluje tu baranina, wołowina i kurczak, czyli muzułmańskie jedzenie o nazwie „halal”. To właśnie z tego mięsa wytwarza się tutaj kiełbaski i parówki. W kuchni marokańskiej znajdziemy mięso zarówno duszone, jak i smażone. Dużą popularnością cieszą się szaszłyki z grilla. W kuchni tej dodaje się również sporo gotowanych warzyw, jak marchew, ziemniaki i por przyprawianych pikantnie lub na słodko ze zmielonymi przyprawami bądź ziołami zakupionymi na lokalnym targu. Do tego dochodzi jeszcze ciecierzyca, soczewica oraz wiele kasz, w tym najpopularniejsza, czyli kuskus.

Krajobraz Maroka utkany jest z malowniczych kolorów, lazurowych wód Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, czerwonawych odcieni piasków Sahary, majestatycznych góry, czasem mieniących się bielą pokrywającego je śniegu. Wszystko to składa się na różnorodną mozaikę barw, którą znajdziemy również w przepysznych lokalnych potrawach. Zwiedzając tutejsze cudy architektury, spacerując zaułkami starówek, pałacami, starymi cmentarzami i placami, trzeba koniecznie zajrzeć do lokalnych restauracji i spróbować prawdziwych smaków Maroka.

Couscous
Chodzi o kuskus, czyli kaszkę z twardej pszenicy, której nazwa z arabskiego oznacza „dobrze zaokrąglony”. W czasie mielenia ziaren w specjalnych żarnach wytwarza się pozostałość oddzielona od mąki pszennej. Potem zwilża się wodą i obtacza we właściwej mące. Tak właśnie powstają małę żółte kuleczki, z których przyrządza się potrawę także zwaną kuskus. Przed gotowaniem kuleczki kuskusu ponownie obtacza się ją w mące na ogromnym talerzu. Dobrze przygotowany kuskus to taki, którego ziarenka nie będą się sklejać. Danie przyrządza się w specjalnym garnku parowym zwanym couscoussiera. Składa się ona z dwóch części i tak na dole jest duży głęboki garnek w którym gotuje się mięso warzywa a górze jest sito, którym nakrywa się dolny garnek i wypełnia się je kuskusem. Całość przykrywa się pokrywką i gotuje długo i powoli. Para pochodząca z gotowanego mięsa w dolnym garnku unosi się do góry i wchłania się w kuskus, przez co kaszka gotuje się uzyskując wyjątkowy smak. Kuskus podaje się wraz z baraniną i warzywami gotowanymi w couscoussierze, po czym posypuje ugotowaną ciecierzycą, dodaje przypraw takich jak harissa słodki pieprz z czerwonej papryki, curry czy szafran. Bulion podaje się jako sos.

Tajine
To narodowa potrawa Marokańczyków. Danie to gulasz, czyli duszone mięso lub warzywa. Taką samą nazwę nosi gliniane, glazurowane naczynie, w którym potrawa jest przygotowywana. Składa się z dwóch części, a więc z miski z płytkim dnem i stożkowej pokrywy z uchwytem, która utrzymuje parę podczas gotowania i ciepło po podaniu do stołu. Tym sposobem składniki zachowują swój kolor, zapach i smak. Całość podgrzewa się powoli na bardzo małym ogniu, na rozżarzonym węglu drzewnym. Należy dodać, że nie ma jednego klasycznego tajinu. Potrawę można przyrządzić z różnych składników na wiele sposobów, jak np. z kurczakiem, z cytryną marynowaną w soli i z oliwkami lub z baraniny z pigwą karmelizowaną bądź z baraniną i suszonymi śliwkami i migdałami.

Harira
Będąc w Maroku trzeba też koniecznie spróbować harira, czyli najbardziej znanej zupy w kuchni Maghrebu. Składa się z baraniny, pomidorów, cebuli, selera, i roślin strączkowych. Zupę przyprawia się kolendrą, szafranem, pietruszką, imbirem i pieprzem. Można do niej dodać makaron, ryż, jajka na twardo lub kuskus. Do potrawy dolewa się oliwy a przed podaniem skrapia się sokiem z limonki.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 649 574

E-mail: kontakt@egzotycznaturystyka.pl

Marzy Ci się wycieczka w egzotyczne miejsca świata? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wyjazdów do krajów azjatyckich i nie tylko. Zapraszamy!