Praktyczny poradnik przed wyjazdem na Filipiny

Republika Filipin, wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej w ostatnich latach przeżywa rozkwit. Jeszcze do niedawna Filipiny były jednym z najbiedniejszych krajów na Ziemi, ale z początkiem XXI wieku zaczęło się rozwijać – również z powodu większego zainteresowania wśród turystów. Niegdyś podróżowali tutaj jedynie wytrawni podróżnicy, którzy chcieli odkrywać dziewicze dżungle i bezludne wyspy. Dzisiaj więcej tutaj grup zorganizowanych oraz zaciekawionych egzotyczną kulturą turystów z zachodu. Jeśli planujesz podróż na Filipiny, przygotowaliśmy dla ciebie kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć zanim tu przylecisz.

Filipiny
Do Filipin należy ok. 700 wysp i wysepek, które są zamieszkane przez ponad 100 milionów Filipińczyków, co daje temu krajowi 12. miejsce na świecie pod względem liczby ludności. Stolicą Filipin jest Manila, a oficjalnymi językami: angielski i filipiński. Dominująca religia to katolicyzm, a filipińskie kościoły to budowle, które koniecznie trzeba odwiedzić by porównać, w jaki sposób praktykuje się katolicyzm tutaj, a w jaki np. w Polsce.

Kiedy najlepiej lecieć na Filipiny?
Nie ma jednej właściwej pory, podczas której wyjazd na Filipiny spełniałby wszystkie oczekiwania. Są jednak miesiące, w których będziemy się czuli bardziej komfortowo – wszystko jest zależne od pory roku. Pora sucha trwa od stycznia do marca, a temperatura waha się między 27 a 33 stopniami Celsjusza. Zwykle to te miesiące poleca się na wakacje na Filipinach – w Polsce panuje jeszcze sroga zima, więc wizja wylegiwania się na plaży i pływania w ciepłej turkusowej wodzie skutecznie kusi. Pora sucha, która trwa do maja, przynosi wysoką wilgotność powietrza, przez którą można się poczuć jak w saunie. Dlatego nie poleca się podróży na Filipiny w tym czasie osobom z problemami z krążeniem albo kobietom w ciąży – nawet najmniejszy spacer będzie dla nich męką. Pomiędzy czerwcem i październikiem na filipińskich wyspach występuje pora deszczowa i sezon tajfunów. Nie ma się czym zanadto zamartwiać, bo pogoda zwykle nie przeszkadza w zwiedzaniu. Opady są intensywne, ale krótkie i przeważnie pada w nocy. Jeden z lepszych okresów na wyprawę na Filipiny przypada pomiędzy listopadem i grudniem, na przełomie pory deszczowej i suchej. Warto pamiętać, że wtedy można kupić o wiele tańsze niż w czasie wakacji.

Jakich szczepień potrzebujemy lecąc na Filipiny?
Kwestia, która zawsze spędza nam sen z powiek, jeśli planujemy wakacje w jakimś egzotycznym kraju. Generalnie, gdziekolwiek byśmy się nie wybierali, powinniśmy mieć zawsze aktualną książeczkę szczepień. Czyli: choroby zakaźne, takie jak błonica, różyczka, tężec. Kolejno dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (bardzo ważne, ponieważ taka szczepionka chroni nas np. przed skutkami wypicia niezdatnej wody). Ponadto, planując spadnie pod namiotami w dzikich miejscach, warto rozważyć szczepienie na wściekliznę. W krajach azjatyckich zaleca się również szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, które w 90% przebiega bezobjawowo i mija, ale zdarzają się zgony. Na szczęście, opracowana szczepionka chroni nas przed tym wirusem przenoszonym przez komary w 100%, więc jeśli nasz pobyt będzie dłuższy niż dwa tygodnie, warto skonsultować się z lekarzem.

Malaria? Denga?
Na te dwie choroby poświęćmy oddzielny akapit. Na Filipinach występuje minimalne niskie ryzyko zarażenia się malarią. Przed wyjazdem sprawdźcie jednak informacje na oficjalnej stronie medycyny tropikalnej. Kolejną chorobą wirusową przenoszoną przez komary jest denga, która występuje na Filipinach. Denga ma cztery typy, z czego jeden z nich wywołuje gorączkę krwotoczna (najrzadszy). Objawy przypominają grypę albo zwykłe przeziębienie, ale po jakimś czasie dochodzą do tego dziwne wysypki, bóle mięśniowe i stawowe. W Europie ciągle mamy problem z leczeniem tej choroby. Każdego dnia powinno się robić badania krwi, by zmierzyć poziom trombocytów. Pomaga także picie kilku litrów wody dziennie i przyjmowanie ekstremalnych dawek witaminy C.

Dokumenty
Jako obywatele Polski potrzebujemy filipińskiej wizy. Taką wizę dostaniemy odpłatnie na lotnisku, po okazaniu paszportu ważnego na m. In. pół roku do przodu i biletu powrotnego. Wiza turystyczna będzie ważna przez 30 dni. Jeśli chcemy wynająć samochód, warto zabrać ze sobą międzynarodowe prawo jazdy. W celów bezpieczeństwa pamiętaj o zeskanowaniu całego paszportu (a nie tylko strony ze zdjęciem) i wysłaniu sobie na maila lub posiadaniu dostępnej kopii. Dzięki temu w razie nieprzyjemnej sytuacji łatwiej będzie nam odzyskać dokumenty.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 649 574

E-mail: kontakt@egzotycznaturystyka.pl

Marzy Ci się wycieczka w egzotyczne miejsca świata? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wyjazdów do krajów azjatyckich i nie tylko. Zapraszamy!