Poznajemy kulturę i religie Tanzanii

Tanzania to nie tylko piękne krajobrazy, które zachwycają wszystkich przyjezdnych. To również fascynująca kultura, z całą pewnością warta poznania. Tanzanię zamieszkuje około 40 milionów mieszkańców. Nic dziwnego, że kraj ten, podobnie zresztą, jak wiele innych afrykańskich krajów, charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem etnicznym. Największe skupiska ludności znajdują się oczywiście w dużych miastach i wokół nich. Dar es-Salaam, Mwanza, Dodoma, Zanzibar, Arusha, Moshi mogą pochwalić się największą gęstością zaludnienia. 

Ludy Tanzanii
Tanzania to prawdziwa etniczna mozaika. Można tu wyróżnić aż 120 różnych grup etnicznych. Najliczniejsza jest rodzina ludów Bantu, czyli Nyamwezi oraz Sukuma. W pobliżu granicy z Kenią żyją Masajowie. Zdecydowanie odróżniają się wyglądem, a ich znakiem szczególnym są czerwone peleryny. Mają również swoje własne wierzenia oraz specyficzne tradycje (malowanie twarzy na czerwono, robienie warkoczyków u mężczyzn, charakterystyczne podskoki w trakcie tańca). Masajowie należą do rodziny plemion pilockich i wśród turystów wzbudzają największe zainteresowanie. Inne ludy zamieszkujące Tanzanię to Suahili-Hehet, Gogo, Tumbuka oraz Bena Mekonde. Pewien odsetek ludności tego kraju to również Europejczycy oraz Azjaci. 

Wyznania dominujące w Tanzanii
Wśród Tanzańczyków dominują trzy religie. 40 % stanowią wyznawcy Islamu, około 30% to chrześcijanie i wyznawcy hinduizmu, a około 20 % wyznawcy religii pierwotnych. W Tanzanii cały czas powstają nowe świątynie i trwa zacięta walka o wyznawców. Świątynie stanowią tu swego rodzaju centra kulturalno edukacyjne. To przy nich powstają szkoły. Wyjeżdżając do Tanzanii należy liczyć się z tym, że społeczności muzułmańskie oczekują bezwzględnego respektowania swoich tradycji. Nie jest, zatem wskazany skąpy strój czy jedzenie w ciągu dnia podczas ramadanu. Szczególnie restrykcyjny pod tym względem może okazać się Zanzibar, gdzie aż 90 % ludności to muzułmanie. Turystów, którzy zachowują się nieodpowiednio mogą spotkać spore nieprzyjemności. 

Języki Tanzanii
Etniczne zróżnicowanie przekłada się także na barwną mieszankę języków, które można usłyszeć w Tanzanii. Oficjalnymi są język suahili oraz angielski. Natomiast ogromna większość żywych języków pochodzi z rodziny bantu. W szkołach Tanzańczycy posługują się językiem suahili. Natomiast na uniwersytetach, których jest 4 w całej Tanzanii, obowiązuje język angielski. 

 

Zobacz jakie hotele na Zanzibarze warto odwiedzić!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 649 574

E-mail: kontakt@egzotycznaturystyka.pl

Marzy Ci się wycieczka w egzotyczne miejsca świata? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wyjazdów do krajów azjatyckich i nie tylko. Zapraszamy!