Z czym najbardziej kojarzy nam się Kuba? Czy to słynny kubański rum, wyroby tytoniowe, a może muzyka na żywo z klubów przy każdej, większej uliczce? Może to hollywoodzki hit kinowy sprzed wielu lat, „Dirty Dancing”? Jedno jest pewne, jeśli zdecydujecie się na wyprawę na Kubę, poczujecie, jakbyście wsiedli do wehikułu czasu – klimatyczne i kolorowe kamienice, amerykańskie samochody i wymowne murale, takim krajobrazem przywita was gorąca Hawana. Eksplorując dobra naturalne na pewno traficie na prawdziwą perłę wśród karaibskich plaży, Varadero i krystalicznie czyste jezioro wokół Cayo Largo. Co powinniście wiedzieć na temat Kuby? Dlaczego warto tam pojechać? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!
Chcesz zobaczyć Kubę? Zobacz ofertę wspaniałego wyjazdu na http://planetescape.pl/kraj/kuba/!
Gdzie jest Kuba? Podstawowe informacje geograficzne
Kuba to największa wyspa na Karaibach, leżąca na Morzu Karaibskim. Posiada dostęp do Zatoki Meksykańskiej, należąc do archipelagu Wielkich Antyli. Linia brzegowa Kuby rozciąga się na 3700 metrów i charakteryzuje ją zróżnicowanie krajobrazowe, pełno tu zatoczek, półwyspów i małych wysepek w zasięgu wzroku. Kuba zarządza także sąsiednimi wyspami, takimi jak: Cayo Coco, Cayo Santa Maria czy Isla de la Juventud. Dostać się można na nie promem lub łódkami, ale bilety warto kupić wcześniej. Kuba jest raczej niziną, chociaż posiada niskie pasmo górskie (Sierra Maestra), w które można się wybrać bez specjalistycznego sprzętu do wspinaczki. Na wyspie występuje klimat podrównikowy wilgotny, który cechuje się wysoką temperaturą, wilgotnością powietrza i częstymi intensywnymi opadami. Interesującym faktem jest to, że na wyspie nie ma zbyt wielu lasów, a obszary zalesione są objęte ochroną i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kiedy najlepiej wybrać się na Kubę?
Ze względu na klimat i występujące pory roku, najlepszym czasem na wycieczkę na wyspę są miesiące od listopada do kwietnia. Wtedy na Kubie jest pora sucha, mniej więcej stała temperatura i o wiele mniejsze opady. Pogoda świetna do zwiedzania albo korzystania z pięknych plaż, np. tej przy Cayo Santa Maria. Trzeba jednak mieć świadomość, że listopad i grudzień to szczyt sezonu turystów z Europy i północnego zachodu – w okresie przedświątecznym i świątecznym są zdecydowanie najdroższe bilety (oraz ceny rosną). Kiedy lepiej nie jechać na Kubę? Lepiej powstrzymać się przed podróżą między lipcem a październikiem, ponieważ w tym okresie na wyspie często goszczą huragany, a poza tym jest bardzo, bardzo gorąco – szczególnie dla kogoś, kto na co dzień mieszka w raczej zimnej Europie.
Jak najlepiej dostać się na Kubę?
Trzeba mieć w pamięci informacje zawarte w powyższym podrozdziale – dotyczące pogody i terminu, w jakim najlepiej podróżować do tego miejsca. Kolejnym krokiem jest bieżąca obserwacja cen biletów, na stronach, które specjalizują się w porównywaniu cen biletów (typu Fla4Free, Skyscanner) co jakiś czas pojawiają się atrakcyjne promocje. Tym sposobem możemy dostać bilety na Kubę już od 1800 złotych w obie strony dla jednej osoby. Warto wiedzieć, że z Polski nie ma bezpośredniego połączenia, najlepiej śledzić bilety z Pragi lub Berlina – najczęściej z jednym międzylądowaniem. Tańsze bilety na Kubę można dostać z Ameryki Południowej, więc jeśli ktoś przez przypadek tam się znajduje, ma trochę czasu i pieniędzy do wykorzystania, powinien się przyjrzeć sprawie.
Potrzebne dokumenty
Jako obywatele Polski nie potrzebujemy turystycznej wizy, by przebywać na terenie Kuby. Jednak przed wyjazdem musimy postarać się o tzw. Kartę Turysty, która upoważni nas do spędzenia na wyspie 30 dni. Kartę można załatwić przez pośrednika, wtedy kosztuje około 100 złotych. Dodatkowo powinniśmy okazać bilet powrotny, paszport, który będzie ważny przez co najmniej pół roku, czasem zdarza się, że urzędnik imigracyjny poprosi nas o udowodnienie, że będziemy w stanie się utrzymać na wyspie podczas naszego pobytu. Dobra rada: jeśli podróżujesz samodzielnie, wykup sobie polisę ubezpieczeniową. Dobrze jest też zrobić skan swoich dokumentów i wysłać na maila (lub mieć ksero w bagażu).
Dwie waluty?
O co chodzi z dwiema walutami? Okazuje się, że na Kubie są w obiegu dwie oficjalne waluty, peso convertible oraz peso cubano. Jedna jest dla turystów, druga dla lokalsów. W przeliczeniu 1 peso convertible (CUC) ma wartość 1 USD, a 1 CUC to 25 peso cubano. Wszystkie ceny podane są albo w dolarach, albo CUC’ach albo CUP’ach – jak się w tym połapać? W praktyce wygląda to tak, że każdy bank wymieni naszą turystyczną walutę na tą lokalną, a w peso cubano będziemy mogli zapłacić za jedzenie czy na targu (o wiele korzystniejszy kurs). Natomiast CUC posłuży nam do opłacenia transportu lub noclegów. Można się w tym pogubić na początku, ale po kilku dniach pójdzie nam coraz lepiej. Oczywiście trzeba bardzo uważać na to, w jakim nominale jest nam wydawana reszta, bo Kubańczycy lubią się „mylić”.
Polecamy
Najnowsze
Dominikana – karaibska perła pełna słońca i rytmów
Dominikana to kraj, który kojarzy się z rajskimi plażami, turkusowym morzem i gorącymi rytmami merengue oraz bachaty. Położona na wyspie... [...]