
Chcesz samodzielnie zaplanować podróż do Tajlandii? Dziś podpowiemy ci, jak to zrobić, by czuć się spokojnie! Wakacje w Tajlandii mogą być twoimi wakacjami życia, jeśli odpowiednio się do nich przygotujesz. Ten kraj od lat przyciąga niezliczone rzesze turystów, którzy uwielbiają tajską kuchnię, kulturę i krajobrazy. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Kiedy jest najlepsza pora na wakacje w Tajlandii?
Tajlandia leży w strefie klimatu tropikalnego, pory roku przebiegają tu zupełne inaczej niż w raczej zimnej Europie. Czego możemy się spodziewać po pogodzie? W Tajlandii występują trzy główne pory roku: ciepła, sucha i deszczowa. Pora deszczowa rozpoczyna się w maju i kończy mniej więcej w połowie października. Charakteryzują ją intensywne, aczkolwiek krótkie opady – dlatego poleca się wybrać do Tajlandii właśnie podczas pory deszczowej. Zwykle turyści wyobrażają sobie, że deszcze leje się z nieba przez cały dzień, a w rzeczywistości w ciągu dnia pada przez godzinę-dwie, najczęściej w nocy. Pozostałą część dnia można spokojnie wykorzystać na zwiedzanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że pogoda jest uzależniona także od regionu w Tajlandii – np. na wybrzeżu Andamańskim podczas pory deszczowej większość atrakcji turystycznych jest pozamykana. Jakie są plusy podróżowania w porze deszczowej? Mniej turystów, co równa się mniejszym tłokiem i krótszymi kolejkami do muzeów czy innych turystycznych miejscówek. A drugi plus – wszystko wokół kwitnie, więc będziemy mogli podziwiać soczyście zielone pola ryżowe i pochodzić w gęstych dżunglach. Między październikiem a styczniem, z pominięciem okolicy świąt, są też najtańsze bilety do Tajlandii. Temperatura na miejscu jest bardziej niż zadowalająca dla mieszkańców zimnej Europy – waha się między 24 a 32 stopniami Celsjusza. To świetna okazja by złapać trochę słońca i lekko się opalić! Podczas pory suchej i ciepłej temperatura jest o wiele wyższa, co może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu w czasie zwiedzania. Zastanów się więc, na jaką wyprawę jesteś gotowy!
Jak podróżować po Tajlandii?
Załóżmy, że wylądowałeś już w Bangkoku i zastanawiasz się, w jaki sposób przemieszczać się w obrębie miasta. Do legend przeszły już historie o szalonych taxówkarzach, którzy nie dość, że jeżdżą bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, to na dodatek chcą wycisnąć z białego turysty jak najwięcej pieniędzy. Trzeba oczywiście uważać i jeśli zdecydujesz się na kurs taxówką, poprosić o włączenie licznika lub umówić się z góry za kwotę za kurs. Dobrze jest też znać ceny, jakie płacą lokalsi, by nie dać się oszukać. Poza taxówkami po Bangkoku można poruszać się metrem. Tajowie są bardzo dumni z metra, ponieważ znacznie ułatwia ono przemieszczanie się po mieście. Dzięki niemu można zwiedzić główne atrakcje w Bangkoku za stosunkowo niewielką cenę - zapłacisz od 15 do 40 TBH za jeden przejazd, istnieje też możliwość kupienia karty na cały dzień. Połączenia międzymiastowe bardzo sprawnie obsługują pociągi, których rozkład bez problemu znajdziesz w Internecie w języku angielskim. Tak jak już wspomnieliśmy, Tajlandia jest przystosowana do turystów, więc nie ma większych problemów z przemieszczaniem się w obrębie kraju. Do popularnych należą przejazdy tuk-tukami oraz wynajmowanie roweru – chociaż jazda na rowerze po ulicy może nie być zbyt dobrym pomysłem.
Jak się zachowywać w Tajlandii?
Podróżowanie do odległych krajów jest fascynujące głównie ze względu na zupełnie inną od naszej kulturę. Jak obchodzić się z Tajami? Generalnie Tajowie są bardzo sympatycznymi i pomocnymi ludźmi, niestety, przez napływ zagranicznych turystów niektórzy z nich odkryli w sobie talent do robienia interesów. Inwestowali w infrastrukturę turystyczną, otwierając hotele i restauracje w każdej półce cenowej oraz starali się zapewnić wszystkie usługi, o jakich mogą zamarzyć ich goście. W Bangkoku zdarza się bardzo dużo kradzieży, a kieszonkowcy na każdym kroku czyhają na otwartą torebkę lub niezasunięty plecak. O Tajlandii mówi się też jako o kraju „kraju ludzi wolnych”, ale również bardzo wierzących i bogobojnych. Ponad 90% mieszkańców deklaruje buddyzm – powinniśmy zatem uważać na to, w jaki sposób obchodzimy się z posągami i podobiznami Buddy. W żadnym wypadku nie należy ich traktować np. jako zabawkę dla dzieci albo ciekawe miejsce do pozowania (wspinanie się, robienie dziwnych min itd.). Spokój należy zachować także podczas zwiedzania świątyń – nie wolno po nich biegać ani krzyczeć. Warto też wiedzieć, że Tajowie uważają, ze częścią ciała jest głowa – zabronione jest głaskanie po głowie małych Tajskich dzieci lub… mnichów (z niewiadomych przyczyn ten pomysł często przychodzi do głowy turystom). Szacunek dla inej kultury to podstawa!
Polecamy
Najnowsze
Wietnam – kraj pełen kontrastów i niezapomnianych wrażeń
Wietnam to kraj, który łączy w sobie bogatą historię, fascynującą kulturę i niepowtarzalne krajobrazy. Choć kojarzy się głównie z... [...]