
Sri Lanka jest państwem w Azji Południowym położonym na wyspie Cejlon. Wyspa słynie przede wszystkim z ciągnących się kilometrami plantacji herbaty i pól ryżowych oraz iście rajskich plaż. Przez podróżnych i miejscowych Sri Lankę zwie się Łzą Indii lub Perłą Oceanu Indyjskiego (ze względu na kształt). W ostatnich latach turyści coraz chętniej odwiedzają państwo Cejlonu, więc jeśli i ty należysz do tej grupy, przeczytaj artykuł poniżej, by dowiedzieć się praktycznych informacji przed wyjazdem.
Dokumenty
Jako obywatel Polski potrzebujesz wizy, aby przebywać na terytorium Sri Lanki. Wizę można zdobyć na dwa sposoby – za pośrednictwem Internetu lub na lotnisku. Polecamy tę pierwszą opcję, nie tylko ze względu na oszczędność pieniędzy (ok. 30-35$, a na lotnisku ok. 40$), ale głównie przez oszczędzanie czasu. Wypełniając wniosek wizowy on-line już po kilku godzinach na naszym mailu będziemy mieć wizę, którą należy wydrukować i okazać wraz z ważnym minimum sześć miesięcy paszportem zaraz po przylocie.
Jaki jest najlepszy termin podróży na Sri Lankę?
Dobrą wiadomością jest to, że na Sri Lankę można latać przez cały rok i prawdopodobnie być zadowolonym z wyjazdu. Temperatury w zależności od pory roku nie spadają poniżej 24 stopni Celsjusza, więc dla osób, które nie przepadają za upałami najlepszą opcją jest podróżowanie w okolicach polskiej zimy, pomiędzy grudniem a lutym. W tym okresie można znaleźć tańsze bilety lotnicze, a turystów na wyspie jest zdecydowanie mniej.
Kwestia waluty
Ceny dla turystów na Sri Lance przeliczane są głównie na dolary amerykańskie, dlatego poleca się zabrać ze sobą właśnie taką walutę. W kantorach wymienimy też euro. Oficjalna waluta wyspy to rupie lankijskie, za 1 PLN dostaniemy ok. 41 LKR, za 1 USD – 154 LKR, a za 1 EUR – 175 LKR. Co więcej, kurs rupii lankijskiej raczej się nie zmienia, więc wymieniać pieniądze możemy właściwie gdziekolwiek. Warto też pamiętać o tym, żeby przy wymianie prosić o drobniejsze banknoty, ponieważ w małych sklepach będzie je ciężko rozmienić, a i mniejszy nominał świetnie nada się na napiwek w restauracji.
Czy na Sri Lankę potrzebne są specjalne szczepienia?
Na Sri Lankę obowiązuje podstawowy zestaw szczepień, czyli na WZW typu A i B (wirusowe zapalenie wątroby), dur brzuszny, tężec, błonica i polio. Sri Lanka znajduje się na liście krajów zagrożonych zarażeniem się wirusem malarii, więc warto przemyśleć kwestię szczepienia przed wyjazdem. Wiele zależy od tego gdzie chcemy się wybrać i w jaki sposób nocować, bo np. jeśli wybieramy się na camping, szczepienie to dobry pomysł. Wszelkie środki przeciw komarom (i moskitiery) kupimy na miejscu – na pewno będą bardziej skuteczne niż te europejskie. Pozostaje również opcja tabletek przeciwmalarycznych, ale działają one bardzo obciążająco na wątrobę. Odradza się bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami (np. nie głaskamy małp, bo przenoszą na ludzi wiele chorób, w tym wściekliznę).
Jakie leki ze sobą zabrać?
O ile nie cierpimy na choroby przewlekłe (albo po prostu musimy ze względów zdrowotnych przyjmować jakiś konkretny lek), do państwa Cejlonu wystarczy nam podstawowy zestaw. Czyli po kilka sztuk leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, na zatrucie pokarmowe, na reakcje alergiczne i witamina C. Warto też mieć przy sobie leki przeciwko chorobie lokomocyjnej, plastry na drobne otarcia, środek dezynfekujący w gazikach i maść tribiotyk.
Przydatne informacje
W ferworze przygotowań do wyjazdu może się zdarzyć, że nawet nie pomyślisz o jakiejś małej, ale ważnej rzeczy. Dlatego zanim zaczniesz się pakować, sporządź listę! Co powinno się na niej znaleźć?
Adapter do gniazdka elektrycznego – na Sri Lance korzysta się z takich samych gniazdek, jak w Wielkiej Brytanii. Adaptery kupimy w Polsce, np. na Allegro za kilka złotych.
Mała lornetka – jeśli planujesz wybrać się na safari, trekking w górach lub po prostu dokładniej poobserwować otaczającą cię przyrodę, koniecznie zabierz ze sobą małą lornetkę.
Latarka i zapas baterii – to samo dotyczy przenośnego źródła światła, chyba że cały pobyt na wyspie spędzisz w hotelu.
Bidon – nawet jeśli na Sri Lance powinno się pić wodę jedynie z butelek, możemy ją przelać do wygodniejszego bidonu.
Telefon bez karty simlocka - na lotniskach bardzo często można kupić lokalną kartę SIM, dzięki czemu zapewnimy sobie stały dostęp do internetu (danych komórkowych).
Powerbank - awaryjne źródło energii świetnie się sprawdzi, zwłaszcza wtedy, gdy nie będziemy mieć z jakiegoś powodu przez dłuższy czas dostępu do prądu.
Powodzenia!
Polecamy
Najnowsze
Wietnam – kraj pełen kontrastów i niezapomnianych wrażeń
Wietnam to kraj, który łączy w sobie bogatą historię, fascynującą kulturę i niepowtarzalne krajobrazy. Choć kojarzy się głównie z... [...]