Madagaskar to trudny kierunek dla początkującego podróżnika. Trzeba liczyć się z wieloma niedogodnościami i sytuacjami, które mogą (ale nie muszą) nas spotkać na miejscu. Raj przyrodniczy, niekoniecznie łaskawy dla ludzi – na Madagaskarze bywa brudno, biednie i przykro, chociaż przyroda zniewala i rozkochuje z każdym kolejnym spojrzeniem. Trzeba pamiętać, że podróżuje się na odległą afrykańską wyspę i odpowiednio się do tej podróży przygotować. Tutaj niewiele jest miejsca na spontan. Dziś przygotowaliśmy dla Was poradnik dla osoby, która wybiera się na Madagaskar. Co zrobić, by podróż okazała się strzałem w dziesiątkę? Zapraszamy do lektury!
Szczepienia i profilaktyka przeciwmalaryczna – to robimy PRZED kupieniem biletów i spakowaniem walizek
Zdecydowanie warto odwiedzić lekarza podróży lub lekarza chorób tropikalnych wcześniej. Być może będziesz potrzebował powtórzyć jakieś szczepionki lub wykonać takie, które są zalecane w kilku dawkach. Niektóre z nich są aktywowane w organizmie z czasem, więc naprawdę – umów się wcześniej na konsultację. Wspólnie z lekarzem przejrzyj książeczkę szczepień. Które szczepionki są najważniejsze podczas podróżowania na Madagaskar? WZW A i B (przy czym na WZW A w Polsce jest obowiązkowe dopiero od lat dwutysięcznych, więc warto pomyśleć o takiej szczepionce), polio, dur brzuszny, tężec; ewentualnie gruźlica i dawka profilaktyczna wścieklizny (dzikich zwierząt na wyspie nie brakuje). Jeśli chodzi o szczepionkę przeciwko żółtej gorączce (yellow fever) podróżując z Polski nie jest ona konieczna. Natomiast jeśli lecisz na Madagaskar z kraju dotkniętego epidemią, tzw. żółta książeczka na pewno będzie sprawdzona. Jeśli jej nie masz, być może zostaniesz zaszczepiony na lotnisku. Przy wjeździe na Madagaskar należy również przedstawić ważny paszport (i stary paszport), ponieważ sprawdzane jest, które afrykańskie kraje odwiedziłeś w przeciągu ostatnich 6 miesięcy (patrzą na stemple). Druga sprawa – profilaktyka przeciwmalaryczna. Do szczegółowego omówienia z lekarzem! Na Madagaskarze malaria występuje, dlatego koniecznie zaopatrz się w ubrania z długimi rękawkami i nogawkami, moskitierę i repelenty z dużą zawartością składnika DEET. Można je kupić przez Allegro lub w sklepach wędkarskich, wojskowych lub dla harcerzy.
Pakowanie apteczki pierwszej pomocy
Będąc na maleńkiej wyspie może być trudno z natychmiastową pomocą lekarza w razie np. anginy lub innej infekcji. Dlatego przed podróżą na Madagaskar odwiedź lekarza internistę i wykup podstawowe antybiotyki (na wspomnianą anginę lub inne zakażenia bakteryjne, ważne, by to były leki, które naprawdę na Ciebie działają, a nie eksperymenty). Do apteczki spakuj też plastry i gaziki oraz produkty do dezynfekcji (nawet jeśli otrzesz się o drzewo, taką szramę trzeba zdezynfekować), tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, witaminę C i aspirynę. Kobiety powinny ze sobą zabrać swój zestaw na miesiączkę, bo na Madagaskarze czasem trudno kupić po prostu zwykłe podpaski czy tampony. Przyda się coś na biegunkę i elektrolity. Natomiast w plecaku noś zawsze żel do odkażania rąk i stosuj go przed każdym posiłkiem. Można zabrać ze sobą mydło. Ogólnie jednak nie przesadzajcie, apteczka nie musi ważyć 3 kg. Ważne, by mieć przy sobie chociaż jeden blister na dany typ leku.
Transport publiczny na Madagaskarze – czego się spodziewać?
Załóżmy, że doleciałeś, przeszedłeś przez odprawę i teraz chcesz zwiedzać Madagaskar transportem publicznym. Na Madagaskarze można zamawiać taksówki, są one bezpieczne, jednak taksówkarze od turystów pobierają zdecydowane wyższe opłaty, niż od miejscowych. Po całej wyspie jeżdżą minibusy, tzw. Taxi-Brousse, duże furgonetki z wyznaczonymi trasami do prawie każdego miejsca w kraju. Są one najtańszą metodą przemieszczania się. Jednak generalnie nie są one wygodne czy też bardzo bezpieczny. Nierzadko kończy się jazdą z dzieckiem lub kurczakiem na kolanach. Turyści, którzy podróżują z walizkami muszą liczyć się z tym, że wylądują one przywiązane na dachu. Jeśli chcesz czegoś bardziej komfortowego, rozglądaj się za firmą Cotisse (droższe, ale bardziej wypasione taksówki). Jeśli chodzi o pociągi, to świetny sposób poruszania się po Madagaskarze. Często się jednak spóźniają i jeżdżą głównie w nocy, co niekoniecznie bywa bezpieczne dla białych turystów.
Polecamy
Najnowsze
Dominikana – karaibska perła pełna słońca i rytmów
Dominikana to kraj, który kojarzy się z rajskimi plażami, turkusowym morzem i gorącymi rytmami merengue oraz bachaty. Położona na wyspie... [...]