Podróż na Fidżi

Fidżi – państwo, które składa się z ponad 500 wysp i wysepek, w tym pochodzenia wulkanicznego. Położone na Oceanie Spokojnym, od lat zachwycają i przyciągają podróżnych. Jeśli planujesz wakacje, warto dowiedzieć się co nie co o Fidżi, które może być miłą odmianą od popularnych obecnie kierunków, czyli Tajlandii, Indonezji czy Hawajów. To państwo to prawdziwa perła Oceanu Spokojnego! Dziś opowiemy o tym, jakie osoby odnajdą się na Fidżi oraz przydatne informacje, zarówno o samych wyspach, jak i kwestiach logistycznych.

Rajskie plaże

Na początku chcemy zaznaczyć, że nie każdy podróżnik czuje się dobrze w wyspiarskich krajach. Wiadomo, że atmosfera wyspy dla jednej osoby może być przytłaczająca, a dla innej wyzwalająca. Po pierwsze, wyspy Fidżi są malownicze i relaksujące – panuje tu klimat równikowy, co skutkuje średnią roczną temperaturą w granicach 27 stopni Celsjusza! Trzeba przyznać, że dla mieszkańca chłodnej Europy taka perspektywa jest idealna – nie za gorąco, ale też witamina D zostanie wyprodukowana. Po drugie, Fidżi jest rajem także dla płetwonurków, bo wyspy obrastają piękne rafy koralowe. Szczególnie poleca się archipelag Yasawa, gdzie powstała odpowiednia infrastruktura do uprawiania wszelakich sportów wodnych – surfingu, żeglarstwa czy snorlekingu. Po trzecie, na wyspach nie ma tłumów i bez większego trudu można znaleźć ustronne miejsce dla siebie. Oglądanie zachodów i wschodów słońca w błogim i idyllicznym klimacie to bardzo kusząca perspektywa!

Inne geograficzne informacje o państwie
Dwie największe wyspy Fidżi, czyli Viti Levu i Vanau Levu zamieszkuje prawie 700 tysięcy osób, a dodatkowo ich powierzchnia to prawie 90% powierzchni całego państwa (wynosi ona 18 300 kilometrów kwadratowych). Linia brzegowa wysp ma ok. 1130 kilometrów, a najwyższym szczytem jest Tomavini (1324 m n.p.m.). Jak łatwo się domyślić, większość wysepek pokrywają gęste lasy tropikalne, zamieszkałe przez unikalne gatunki gadów i ptaków – dla miłośników zwierząt będzie to prawdziwa gratka!

Planetescape.pl

Problemy z transportem między wyspami
Niestety, Fidżi nie jest dobrze skomunikowane i trzeba zarezerwować dwa dni na pobyt na Viti Levu. Z drugiej strony to właśnie na tę wyspę turyści przybywają najczęściej, jest najlepiej wyposażona i oferuje szereg atrakcji dla wszystkich. Jeśli chcesz spędzić swój urlop na innych wyspach, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim pomiędzy wyspami można się poruszać głównie lokalnymi promami, które najczęściej pływają tylko raz dziennie – w jedną i drugą stronę. Do najdalszej wyspy można płynąć nawet do 4 godzin, więc lepiej sprawdzić to wcześniej. Istnieje też opcja zarezerwowania hydroplanu, którym drogą powietrzną dostaniecie się w dowolny punkt, ale jest to opcja droga (1500 złotych w obie strony) i dużo zależy od warunków pogodowych.

Historia wysp
Przed tzw. Wielkimi Odkryciami Geograficznymi wyspę zasiedlała ludność z Azji Południowo-Wschodniej, a później Melanezyczycy. W XVII wieku wysypy odkrył holenderski żeglarz, Abel Tasman, a ponad sto lat potem badał je znany podróżnik James Cook. Co ciekawe, pomimo swojego piękna na Fidżi nie przybywano z wielką chęcią, a było to spowodowane informacjami o domniemanym kanibalizmie Fidżyjczyków. Być może dlatego do połowy XIX wieku wyspami nadal rządzili wodzowie plemienni! Dopiero w drugiej połowie XIX wieku królestwo Tonga na mocy sojuszu z Fidżi przejęło rządy – ochrzciło kraj oraz ustanowiło monarchię. Władzom Fidżi wkrótce nie spodobały się rządy królestwa Tonga i poprosili o wsparcie Wielką Brytanię. Poskutkowało to ogłoszeniem w 1874 Fidżi jako jednej z wielu kolonii brytyjskich.

Ludzie i kultura na Fidżi
Pewnie zastanawiacie się, jakie religie są wyznawane na wyspach. Przede wszystkim – dwie główne grupy etniczne to Melanezyjczycy oraz Hindusi. Melanezyjczycy to ludność rdzenna, która przybyła na wyspy setki lat temu, zanim odkrył ją ktokolwiek inny. To bardzo specyficzna rasa, która połączyła w sobie ludność czarnoskórą z białymi, którzy napływali na wyspy. Dzięki temu Melanezyjczycy mogą mieć naturalnie blond włosy, co jest unikalne na skalę światową. Natomiast Hindusi wzięli się na Fidżi przez Brytyjczyków, którzy w XIX wieku kolonizowali wyspy. Jako że rdzenna ludność tego kraju nie należy do zbytnio pracowitych, Brytyjczycy zatrudnili Hindusów do pracy na plantacjach. Całe lata minęły zanim ludność się zasymilowała, a i do tej pory konflikty na poziomie rasowym są tu częste. Na Fidżi wyznaje się głównie protestantyzm (to kolejny ślad po Brytyjczykach), w odmianie metodystów, zielonoświątkowców i adwentystów dnia siódmego. Prawie 30% ludności to wyznawcy hinduizmu, katolików jest mniej niż 10%. W mniejszości są muzułmanie. Trzeba też wspomnieć, że na Fidżi nadal obecny jest kult bogów natury i religie plemienne, zważając na to, że do XIX wieku wciąż panowali tu plemienni wodzowie. Popularną dziedziną medycyny na wyspach jest ziołolecznictwo.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 649 574

E-mail: kontakt@egzotycznaturystyka.pl

Marzy Ci się wycieczka w egzotyczne miejsca świata? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wyjazdów do krajów azjatyckich i nie tylko. Zapraszamy!