Podróżowanie po Kambodży

Kambodża przyciąga podróżników z wielu różnych względów – znajdą się miłośnicy architektury, którzy zrobią wszystko, by zobaczyć ruiny kompleksy Angkor i poczuć atmosferę dawnego imperium Czerwonych Khmerów. Są również osoby, które przyjeżdżają tu po to, by pomagać charytatywnie i próbować zrozumieć, jak działa rzeczywistość dla przeciętnego Kambodżanina. Powodów może być znacznie więcej, ale jedno jest pewne – Kambodża to kraj kontrastów, który zachwyca i przeraża. Wyprawa do tego miejsca na pewno na długo zapadnie w pamięci, więc jeśli jesteś zainteresowany praktycznymi informacjami na temat podróżowania po Kambodży, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

http://planetescape.pl/kraj/kambodza/

Informacje geograficzne
Kambodża to jedne z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem. Linia brzegowa Kambodży rozciąga się na około 400 kilometrów, a większość obszaru pokrywa Nizina Kambodżańska, na której płynie słynna rzeka Mekong i znajduje się jezioro Tonle Sap. W Kambodży znajdują się dwa pasma górskie: Góry Kardamonowe i Dangrek, a najwyższy szczyt to Phnum Aôral ma wysokość 1813 m n.p.m. Panuje to klimat zwrotnikowy monsunowy i wstępują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Obie pory roku przebiegają bardzo wyraźnie – w Kambodży albo intensywnie pada, albo panuje uporczywa susza. Dwudziesty wiek przyniósł państwu olbrzymie straty ekologiczne, wycięto ponad połowę wszystkich lasów. Obecnie w Kambodży jest więcej pól ryżowych niż lasów.

Waluta kambodżańska i jak płacić w Kambodży
Oficjalną walutą Kambodży jest riel, który ma wartość 1 USD to 4000 rieli. Nie trzeba się jednak zbytnio przejmować wymianą pieniędzy, ponieważ w zdecydowanej większości miejsc zapłacimy w dolarach – ale jedynie w banknotach, monety tu nie funkcjonują. Jeśli dostaniemy resztę, to w rielach. Kambodżanie nie akceptują także starych lub zniszczonych banknotów dolarowych. Porada dla podróżujących: warto wcześniej zapoznać się z cenami podstawowych produktów lub usług. W Kambodży panuje niesamowita bieda, więc lokalsi szukają każdej możliwej okazji, by zarobić więcej. Na porządku dziennym spotkamy się z targowaniem, a cena wywoławcza może być nawet o połowę większa niż rzeczywista, dlatego warto negocjować. Do normalnych jest też płacenie mniejszej kwoty za jedzenie w restauracjach, chociaż nie ma potrzeby w wykorzystywaniu tej informacji, bo ceny posiłków są niewielkie.

Bezpieczeństwo
Jak już wspomnieliśmy, Kambodża to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, co skutkuje wysoką przestępczością. Istnieje tu nawet zawód „zawodowego złodzieja”, który czyha na białych turystów najczęściej w autobusach komunikacji miejskiej lub bardzo turystycznych miejscówkach. Trzeba się mieć na baczności i nie nosić dokumentów ani pieniędzy w torebce lub plecaku. Wszystkie ważne rzeczy lepiej chować w głębokich kieszeniach i podszewkach ubrań. Niestety, musimy mieć świadomość, że biały turysta to w oczach lokalsów chodzący portfel.

Gdzie spać w Kambodży?
W miejscowościach turystycznych nie ma problemu ze znalezieniem czystego miejsca do spania. Hotele i hostele polecane w Internecie przez np. Booking także mają się całkiem dobrze, nie trzeba się martwić tym, że zostaniemy bez dachu nad głową. Warto wiedzieć, że woda z kranu absolutnie nie nadaje się do picia w całym kraju, więc podczas brania prysznica lepiej unikać kontaktu z ustami. Standard hoteli może nas zaskoczyć, szczególnie jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych rzeczy z podróży po Europie czy Zachodzie. Warto wcześniej poszperać na forach podróżniczych i podpytać osoby, które niedawno wróciły z Kambodży o kilka porad. Najpopularniejszymi kierunkami w Kambodży są dwa miasta – Phnom Penh i Siem Reap, a wiele tanich hotelików ma swoje siostrzane odpowiedniki w drugim mieście. Warto się zapoznać z taką ofertą i negocjować ceny oraz pytać o wszystkie możliwe wliczone usługi (śniadanie, wi-fi). Jeśli mamy taką możliwość, poczytajmy też recenzje pozostawione na stronach internetowych.

Transport po Kambodży
W Kambodży nie ma pociągów, jesteśmy więc skazani na autobus lub wypożyczenie samochodu. Po miastach zwykle kursują autobusy miejskie, ale jak wspomnieliśmy – trzeba w nich uważać na lokalnych złodziejaszków. Jeśli chodzi o łapanie stopa, nie należy to do popularnych metod podróżowania – zwykle za taki transport również trzeba zapłacić. Po miastach dobrze jest poruszać się rowerami lub skuterem, ale trzeba przyzwyczaić się do „zasad” ruchu drogowego. Najprościej rzecz ujmując: interesować się tylko tym, co dzieje się przed tobą, to co jest z tyłu zostaw… kierowcom za tobą. Może wydawać się to szalone, ale po pierwszych godzinach w większym mieście przyzwyczaicie się do takiego funkcjonowania. Taka "kultura" ruchu drogowego jest obecna w wielu krajach Azji, warto się trochę nauczyć.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 649 574

E-mail: kontakt@egzotycznaturystyka.pl

Marzy Ci się wycieczka w egzotyczne miejsca świata? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wyjazdów do krajów azjatyckich i nie tylko. Zapraszamy!