Z podróży na Kretę warto przywieźć to, na czym wyspiarze się znają, lub to, czego gdzie indziej nie dostaniemy. Świetnym pomysłem na prezenty są butelka wina, kreteńska oliwa lub bryłka sera „mizithra”. W kilku miejscach na wyspie możemy znaleźć warsztaty wykonujące bardzo dobre kopie antycznych i bizantyjskich przedmiotów (tak dobre, że artystów tych zatrudniają muzea). Do popularnych należą odwzorowania malowideł z Akrotiri (Santorini), rzeźb minojskich i ikon. Pamiętajmy o tym, że nie są to tanie rzeczy - w wypadku ceramiki ceny zaczynają się od kilkudziesięciu euro za małe naczynie - ale z reguły dobrej, oczywiście ręcznej roboty.
Pamiątki z wakacji na Krecie
Znów powinniśmy się wystrzegać maszynowo wyprodukowanych „pamiątek”, które możemy znaleźć wszędzie, a które odbyły długą morską podróż ze Wschodu. Być może wstrząśnie nami widok setek malowanych na jedno kopyto figurek „minojskich” bogiń. Pamiętajmy jednak, że takie kupowali i starożytni, oraz że na dobrze zakomponowanej półce w domu taki przedmiot będzie wyglądał już zdecydowanie lepiej. Popularne na wyspie są też wyroby z trzciny/wikliny, kolorowa ceramika (szczególnie z wioski Margarites), rzeźby z drewna oliwnego oraz wszelkie hafty, wyszywanki i koronki (tutaj produkcję rodziną zdominował jednak chiński import). Świetnym prezentem byłby oryginalny wełniany koc kreteński, czyli „patania”, ale takie spotyka się już jedynie w muzeach. Klasyczną jego barwą jest czerwień, skraje wyszywane są motywami morskimi (okręty), roślinnymi i sylwetkami zwierząt oraz stylizowanymi krzyżami. Tradycje tkania i wyszywania są na Krecie bardzo długie. Każda dziewczyna marząc o zamążpójściu przygotowywała latami „kasella”, skrzynię z pełną wyprawą, na którą nierzadko składały się setki rozmaitych sztuk materiału i tkanin.
Warto też pamiętać o tym, że surowo wzbroniony jest wywóz z Grecji przedmiotów wyprodukowanych przed 1830 rokiem bez specjalnego zezwolenia Ministerstwa Kultury. Jeśli celnicy znajdą takie przedmioty w naszym bagażu, podlegają one konfiskacie, a nas czeka proces sądowy. Warto również dodać, że samo aktywne poszukiwanie zabytków z czasów antycznych, na przykład przez prowadzenie własnych wykopalisk (nawet w postaci zwykłego głębszego „grzebania” w piasku plaży), może ściągnąć na danego turystę kłopoty. Z tego powodu w Grecji zakazane jest na przykład używanie detektora (wykrywacza) metali.
Co ciekawe, godziny otwarcia sklepów to zwykle 8.00/9.00-19.30/20.30 z kilkugodzinną przerwą w ciągu dnia, w czasie największej spiekoty (zwykle 13.30-17.30); sjesta obowiązuje jednak także w miesiącach zimowych). Wiele sklepów, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, będzie otwartych cały dzień.
Polecamy
Najnowsze
Indie – kraj kontrastów, który trzeba odwiedzić
Indie to kraj, który fascynuje na każdym kroku. Miejsce, gdzie spotykają się różnorodne kultury, języki, religie, a także niezwykłe... [...]