Odkryj tajemnicę tradycyjnych domów balijskich

O Bali można usłyszeć skraje opinie – jedni są zachwyceni tą indonezyjską wyspą, a drudzy unikają jej jak ognia i celowo skreślają Bali ze swych podróżniczych podbojów. Nie ma jednak powodu, by popadać w skrajności. Faktycznie, Bali zostało zgodnie okrzyknięte największym kurortem turystycznym spośród siedmiu tysiąca indonezyjskich wysp i co roku przybywa tu setki tysięcy gości z całego świata. Ale my dzisiaj zaproponujemy odkrywanie autentycznego Bali, poznanie najskrytszych sekretów wyspy oraz zrozumienie zupełnie innej dla nas kultury Balijczyków. Bez wątpienia Bali wyróżnia się na tle pozostałych wysp, posiada też specyficzne dla siebie zwyczaje i tradycje, których poznanie nie jest głównym celem turystów. Zapraszamy do lektury!

Jedna z wysp Trójkąta Koralowego
Bali jest wyjątkową wyspą, jeśli popatrzymy na nią pod kątem świata fauny i flory. To jedna z największych indonezyjskich wysp, która jest częścią tzw. Trójkąta Koralowego. Oznacza to, że wybrzeża i dno Bali obrastają niespotykane nigdzie indziej gatunki koralowca, mówi się, że może ich być ponad 500 (kilka razy więcej niż na Karaibach). Niestety, popularność wyspy i setki tysięcy turystów, którzy tu zaglądają wpływa na degradację raf koralowych i rząd stara się znaleźć złoty środek pomiędzy zarobkiem, a utrzymaniem takiego bogactwa naturalnego. Z tego też powodu zakazano wywożenia poza granice wszelkich produktów zrobionych z koralowca – można je jedynie podziwiać podczas nurkowania lub snorlekingu. Koralowce Bali zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jakie zwierzęta spotkamy na wyspie, która jest domem dla tak wyjątkowych mieszkańców? Prócz kilkuset gatunków koralowców, wyróżnia się też cały podwodny świat, od żółwi jastrzębich, przez rekiny młoty, aż po dziesiątki różnych gatunków ryb, płaszczek, meduz i węży morskich. Natomiast lasy na wyspie zamieszkuje cała rzesza kolorowych ptaków (np. żółtodziobe kakadu, wróble, bieliki, jaskółki pacyficzne czy zimorodki) i ssaków (np. makaki, tygrysy balijskie czy pantery). Zdecydowanie warto udać się na safari po którymś z parków narodowych, których na Bali nie brakuje. Podziwiając dzikie zwierzęta szybko zapomnimy o całym świecie.

Wyspa buddyjskich świątyń
Wybierając się poza utarte turystyczne szlaki (czyli głównie rajskie wyspy i hotele), na pewno traficie na piękne i zabytkowe buddyjskie świątynie. Statystyki mówią, że na Bali powstało ponad 20 tysięcy buddyjskich świątyń i kapliczek, dzięki czemu możemy zobaczyć różne oblicza Buddy. Największą ze świątyń i zarazem najważniejszą z nich, jest położona na zboczu wulkanu Pura Besakih. Właściwie powinniśmy powiedzieć o niej jako o kompleksie kilkudziesięciu świątyń, które zostały wybudowane na wulkanie Gunung Agnung. Większość świątyń jest zamknięta przed turystami, ale i tak warto wdrapać się na wulkan i doświadczyć tak niezwykłego widoku. Balijczycy uważają to miejsce na święte odkąd w 1963 roku wulkan wybuchł, a lawa ani trochę nie zniszczyła kompleksu świątyń. Warto dodać, że na Bali znajdziemy także sporo hinduistycznych świątyń, więc czasem warto zboczyć ze szlaku w poszukiwaniach ciekawych miejsc.

Zielone tarasy ryżowe i tradycyjne balijskie domy
Podróżując po Bali nie ominie Was widok przepięknych tarasów ryżowych. Balijczycy dokładają wszelkich starań, by uprawiać ryż tradycyjnymi metodami i iść za kalendarzem ich wierzeń. Wycieczka z przewodnikiem po tarasach ryżowych na pewno będzie ciekawym doświadczeniem, chociaż polecamy znaleźć mniej oblegane miejsca, np. niższe, ale ogromne powierzchnią tarasy ryżowe w wiosce Jatiulwih. Nie są aż tak zaludnione przez turystów, a poza tym rozpisano do nich kilka tras trekkingowych, więc jeśli ktoś lubi dłuższe spacery, to będzie zadowolony. W tej wiosce napotkamy też na domy budowane według tradycji balijskich. Czym się charakteryzują? Sposób budowania tych domów pochodzi jeszcze z czasów starożytnych, kiedy kładziono ogromny nacisk na odpowiednią orientację przestrzenną oraz kosmiczną. Generalnie chodzi o to, że Balijczycy wierzyli, że harmonia i odpowiednie rozplanowanie budowy wioski pozwoli im żyć wg hinduskiej zasady dharmy, która mówi, iż każdy obiekt we wszechświecie ma swoje miejsce. Rzeczywiście, przechadzając się po wioskach widać, że żaden z domów nie został wybudowany w przypadkowej lokalizacji. Ponadto, na uwagę zasługuje rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń w domu, o których mówi się pawilony. Każdy pawilon ma swoją funkcję, a najważniejszym z nich jest ten, w którym sypia głowa domu.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 649 574

E-mail: kontakt@egzotycznaturystyka.pl

Marzy Ci się wycieczka w egzotyczne miejsca świata? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wyjazdów do krajów azjatyckich i nie tylko. Zapraszamy!