Planujesz wykorzystać swój urlop na wakacje w Tajlandii? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać przed wyjazdem – w końcu Tajlandia to kraj dla nas bardzo egzotyczny i odmienny kulturowo, więc lepiej dobrze się przygotować, by nic nas nie zaskoczyło!
Jakich dokumentów potrzebujemy?
Wiele ludzi wychodzi z błędnego założenia, że na wyjazdy zagraniczne należy brać wszystkie możliwe dokumenty. To bardzo niebezpieczne założenie, gdyż w przypadku zaginięcia lub kradzieży zostajemy praktycznie anonimowi, i to na dodatek w zupełnie obcym kraju. Ogranicz się do niezbędnego minimum. Po pierwsze, ważnego przez co najmniej sześć miesięcy paszportu. Nie musimy brać ze sobą dowodu osobistego czy legitymacji studenckiej (jeśli takową posiadamy). Drugim bardzo ważnym dokumentem jest wydrukowany powrotny bilet lotniczy, którego okazanie często jest wymagane na docelowym lotnisku. Trzecim dokumentem jest wiza, ale tylko w wypadku, gdy nasza podróż przekroczy 30 dni – wtedy warto postarać się o wizę turystyczną w Konsulacie Tajlandii w Warszawie. Dodatkowo, wedle potrzeb, weźmy ze sobą polskie prawo jazdy razem z międzynarodowym odpowiednikiem oraz kartę płatniczą, najlepiej w obcej walucie (dolary, euro – kursy przewalutowania są korzystniejsze i łatwiej wypłacić pieniądze z bankomatu). Poleca się też zrobić ksero paszportu (całego, a nie tylko strony ze zdjęciem), zapisaniem kopii w formacie PDF oraz przesłanie na swojego maila. To samo z resztą dokumentów.
Ubezpieczenie podróżne
Jeśli wykupiliśmy wycieczkę za pośrednictwem biura podróży, ubezpieczenie zapewne znajduje się w cenie wycieczki. Natomiast planując podróż samodzielnie, koniecznie zadbaj o wykupienie ubezpieczenia na każdy dzień, jaki planujesz spędzić poza krajem. Przy zakupie ubezpieczenia do Tajlandii, zwróć uwagę na wartość pokrywania kosztów leczenia, ratownictwa medycznego czy usług stomatologicznych (zazwyczaj nie są to wysokie sumy).
Prywatna apteczka i kwestia szczepionek wymaganych w Tajlandii
Miejmy w pamięci, że Tajlandia jest krajem egzotycznym, a co za tym idzie – nasze organizmy nie są przyzwyczajone do tutejszego klimatu, a nasze żołądki mogą odmówić pracy w zetknięciu z tajską kuchnią. Dlatego powinniśmy zabrać ze sobą choćby po kilka najważniejszych leków: przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwbiegunkowych (oraz zwalczających żołądkowe problemy). Zastanów się, czy masz na coś alergię, a nawet jeśli nie, może warto zabrać coś przeciwhistaminowego? Cierpisz na chorobę lokomocyjną? Weź też żel przeciwko ugryzieniom komarów i innych owadów i witaminę C. Rozważ też zabranie tabletek przeciwko malarii, nawet jeśli ryzyko zachorowania na tę chorobę jest niskie.
Natomiast jeśli chodzi o szczepienia, podejdźmy do nich z rozsądkiem. W Tajlandii nie obowiązują inne szczepienia niż w większość rejonów świata, czyli na żółtaczkę typu A i B, tężec, cholerę i dur brzuszny. Jeśli planujesz wyprawę w dzikie rejony, pomyśl o zaszczepieniu się przeciwko wściekliźnie. I znowu powraca kwestia szczepienia przeciwko malarii – przedyskutuj ją ze swoim lekarzem rodzinnym.
Jaki jest najlepszy termin podróży?
W Tajlandii występują trzy pory roku: chłodna, gorąca i deszczowa. Przy czym podczas chłodnej pory roku mamy na myśli temperatury poniżej 26 stopni Celsjusza, a gorącej – powyżej 30 stopni Celsjusza. Z praktyki wynika, że najtańsze bilety można znaleźć podczas pory deszczowej (od czerwca do października) i wielu podróżników ceni właśnie ten czas ze względu na mniejszą liczbę turystów, dzięki czemu jest mniej komercyjnie, a bardziej lokalnie. Zapewne każda z pór roku ma swoje zalety i wady, więc dostosuj najlepszy termin wycieczki od swoich indywidualnych predyspozycji.
Zwyczaje, o których powinieneś pamiętać
W Tajlandii publiczne obrażanie rodziny królewskiej może poskutkować natychmiastowym aresztowaniem. Rozsądnie byłoby powstrzymać się od komentarzy również w naszym ojczystym języku, bo nigdy nie wiesz, kogo możesz spotkać na ulicy... Z przestróg publicznych, warto też wiedzieć, że nie powinniśmy dotykać Tajów (dzieci i dorosłych) po głowie. Jeśli chodzi o publiczne okazywanie emocji (głośny śmiech, krzyk) czy uczuć (całowanie się), nie jest to zachowanie odpowiednie. Należy też zachować szacunek podczas zwiedzania świątyń (w tym nie możemy po nich biegać), posągów Buddy oraz mnichów.
Waluta
Najkorzystniej, tak jak już wspomnieliśmy powyżej, zabrać ze sobą do Tajlandii dolary amerykańskie lub euro. Bez problemu wymienimy je w kantorach w większych miastach na bahty (TBH).
Polecamy
Najnowsze
Słowacja – kraj majestatycznych gór i średniowiecznych zamków
Słowacja, malowniczo położona w sercu Europy Środkowej, zachwyca przyjezdnych swoją bogatą historią, wspaniałą przyrodą oraz... [...]