Filipiny – państwo, na które składa się ponad 7100 wysp i wysepek, w dużej mierze niezamieszkałych bądź całkiem bezludnych. Filipiny ze zdjęć kojarzymy zwłaszcza z kolorem zielonym – obrastają je bujne dżungle, a Filipińczycy nawet na najmniejszym skrawku ziemi uprawiają ryż. Dlaczego warto się tam wybrać? W dobie tanich linii lotniczych i ogólnego dostępu praktycznie w każde miejsce świata, dobrze spróbować przejść się mniej utartym szlakiem. Oczywiście, na Filipiny podróżować można także w opcji all-inclusive – jak zawsze, wszystko zależy od ciebie, twoich preferencji, możliwości finansowych oraz czasowych. Co powinieneś wiedzieć o tym kraju? Dziś opowiemy o podróżowaniu na rajskie wyspy.
Wyjątkowość Filipin na tle państw w Azji Południowo-Wschodniej
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, archipelag filipiński jest ogromny, liczy ponad siedem tysięcy sto wysp i wysepek. Jednak „tylko” 860 z nich jest zamieszkałych przez około 98 milionów Filipińczyków (podążając za danymi z 2014 roku), przez co Filipiny znalazły się na 12 miejscu w rankingu najludniejszych krajów na świecie. Trudno powiedzieć, ile z tych 860 wysp jest interesujących pod względem turystyki popularnej – najbardziej znane i uznane w świecie są przepiękne wyspy, jak: Palawan, Bohol czy Cebu, ostatnimi czasy podróżuje się także do Davao, Luzon czy Mindanao. W każdym razie, jest co oglądać. Jeśli chodzi o Filipińczyków jako naród, mówi się o nich, że to jedni z bardziej otwartych i sympatycznych mieszkańców Azji (którzy uchodzą raczej za zdystansowanych i zajętych swoim życiem). W zdecydowanej większości Filipińczycy to katolicy, co jest unikatowe na skalę krajów w Azji Południowo-Wschodniej – bo dominującymi religiami w tej części świata są islam, hinduizm i buddyzm. Dlatego podczas zwiedzania filipińskich miasteczek na każdym kroku natkniemy się na kościoły katolickie, co może być bardzo interesującym doświadczeniem z perspektywy Polaka, który także wychował się w katolickim kraju. Przede wszystkim Filipińczycy mają dużo radośniejsze podejście do wiary i wielbienia Chrystusa i Świętej Trójcy. Dlaczego? Warto cofnąć się o kilka wieków wstecz i sięgnąć do historii Filipin, które podczas Wielkich Odkryć Geograficznych zostały kolonią Hiszpańską. To właśnie Ferdynand Magellan odkrył Filipiny dla reszty świata, co poskutkowało wieloma skutecznymi misjami chrystianizacyjnymi. I chociaż w XIX wieku Filipiny podbiła buddyjska Japonia, a potem wielokulturowe Stany Zjednoczone, kraj nadal pozostał katolicki. Co jeszcze wyróżnia Filipiny??
Jakim typem podróżnika jesteś – czyli dla kogo są Filipiny i dlaczego warto tam jechać
Dla kogo Filipiny będą świetną miejscówką? Przede wszystkim dla… wyspiarzy i miłośników wody. To wyspiarski kraj, który oferuje wiele różnorodnych atrakcji turystycznych pod tym względem. W tej części świata znajdziemy najpiękniejsze wyspy na Ziemi, które nierzadko są otoczone rafami koralowymi, więc miłośnicy nurkowania także będą zadowoleni. Wiele z filipińskich wysp jest bezludnych i nieodkrytych, więc jeśli jesteś typem odkrywcy, pora spakować plecak! W gęstych dżunglach czekają na siebie ukryte jaskinie, jeziora i orzeźwiające wodospady. Co więcej, Filipiny nie należą do najdroższych miejscówek na świecie, więc aktywności, które np. w Europie są uznane za bardzo drogie, tutaj możesz uprawiać bez wyrzeczeń – np. nurkowanie, snorleking, surfing lub windsurfing. Na Filipinach odnajdą się także miłośnicy wspinaczek górskich czy trekkingu, bo pod względem ukształtowania geograficznego, kraj jest bardzo różnorodny. Znajdziemy tu także wulkany – zarówno te czynne, jak i uśpione, a wyprawa na jeden z nich może okazać się świetnym przeżyciem. Filipiny to także dobre miejsce dla osób, które są zwolennikami zdrowej diety bogatej w jak najmniej przetworzone produkty. Tutaj nawet podczas zwykłego spaceru zerwiesz świeże papaje z drzewa czy odkryjesz warzywo, którego wcześniej nie znałeś. Kuchnia filipińska jest smaczna i tania, na pewno przyjemnym zaskoczeniem będzie fakt, że stać cię nawet na najlepiej wyglądające restauracje. W swoich kulinarnych wędrówkach nie zapomnij jednak, że jesteś w zupełnie innym kraju - otaczają cię nowe zapachy i smaki, co niekoniecznie może "spodobać się" twojemu żołądkowi. Zachowaj więc zdrowy rozsądek i nie zjedz wszystkiego na raz.
Jakich dokumentów potrzebujemy, by wybrać się na Filipiny?
Jeśli nasz pobyt na wyspach ma charakter turystyczny i nie przekracza 30 dni, wnioskować o wizę możemy w Ambasadzie Filipin w Warszawie. Konsul zapyta nas o plany naszej podróży oraz poprosi o okazanie biletu powrotnego. Zdobycie takiej wizy to tylko formalność i łatwiej się o nią postarać w Polsce, niż na miejscu, bo na Filipinach ma się zupełnie inne poczucie czasu, jeśli chodzi o biurokrację.
Polecamy
Najnowsze
Słowacja – kraj majestatycznych gór i średniowiecznych zamków
Słowacja, malowniczo położona w sercu Europy Środkowej, zachwyca przyjezdnych swoją bogatą historią, wspaniałą przyrodą oraz... [...]